Valik olla suurepärane- Jim Collins, Morten T. Hansen

9789949307746

See raamat ei keskendu mitte ainult tulemuslikkusele, vaid ka määramatutele oludele, millega tänapäeva juhid silmitsi seisavad.

Määramatus, kaos ja õnn- miks neist hoolimata mõnel kõik õnnestub?

Eelnevalt on Jim Collinsilt ilmunud raamatud „Loodud kestma“, „Heast suurepäraseks“, „Kuidas võimsad langevad“.

Me ei saa tulevikku ennustada. Kuid me saame seda luua?

Lk. 11- 10x- firmade iseloomustus ja leidmine

Lk. 16- Müüdid edukatest juhtidest ja firmadest.

Lk.21- Amundseni ja Scotti võrdlus

Fanaatiline distsiplineeritus hoiab suurepäraseid ettevõtteid õigel teel, empiiriline loovus hoiab neid entusiastliku ja energilisena, produktiivne paranoia hoiab neid elus ja viienda taseme ambitsioonikus annab inspireeriva motiivi.

Lk. 27- 10x- juhtimine Distsipliin on oma olumuselt tegevuse järjekindlus ja kooskõlalisus- kooskõlalisus väärtushoiakutega, kooskõlalisus pikajaliste eesmärkidega, kooskõlalisus käitumisnormidega, kooskõlalisus meetodiga, kooskõlalisus ajas.

Lk. 29- Distsipliin

Suurepärased juhid pole mitte lihtsalt distsiplineeritud, nad on fanaatikud. Nende käitumine ei mahu normaalsuse piiridesse. Kui asi läheb veidraks, saab veidrikust tegevjuht. Oma püüdlustele keskendumises on nad absoluutselt järeleandmatud, mamomaniakaalsed ja paindumatud.

Lk. 31- Empiiriline loovus

Empiirilisuse all peetakse silmas otsestele vaatlustele toetumist, praktiliste eksperimentide sooritamist ja/ või vahetute tõenditega tegelemist, selle asemel, et toetuda arvamustele, tujudele, tavatarkusele, autoriteetidele või kontrollimata ideedele. Nende julged ja loovad sammud tuginevad kindlale empiirilisele alusele.

Lk. 35- Produktiivne paranoia

Paranoiline käitumine on ääretult funktsionaalne, kui hirm on kanaliseeritud ulatuslikku ettevalmistusse ja rahulikku, külmaverelisse tegutsemisse. Isegi rahulikes, selgetes ja heades oludes kaaluvad suurepärased juhid pidevalt võimalust, et sündmused võivad iga hetk nende vastu pöörduda. Õigupoolest usuvad nad, et asjaolud pöörduvad nende vastu absoluutse, sajaprotsendilise kindlusega ja ette hoiatamata- mingil ennustamatul, äärmiselt ebasobival hetkel. Ja nad eelistavad selleks valmis olla. Nad kanaliseerivad oma hirmu ja mure tegutsemisse, ettevalmistustöösse, varuplaanide koostamisse, puhvrite rajamisse ja turvalisuse loomisesse.

Lk. 38- Viienda taseme ambitsioonikus

Eelpooltoodud kolme põhilise käitumisviisi aluseks on motiveeriv jõud: kirg ja ambitsioonikus. Tagasihoidlikkus ja professionaalne, lausa raevukas tahe. Suurepärased juhid on uskumatult auahned, kuid nende auahnus on on eeskätt suunatud üritusele, firmale, tööle, mitte neile endile. Nad mõõdavad end mõjukuse ja panuse suuruse ning otstarbega.

Lk. 47- 20 miiline marss

See tähendab konkreetset, selget, arukat ja rangelt järgitavat tulemuslikkuse saavutamise mehhanismi, mis aitab järje peal püsida. Sellega kaasnevad kahte tüüpi iseendale tekitatud ebamugavused: vältimatu kohustus ka keerulistes tingimustes häid tulemusi saavutada ning vajadus end heades tingimustes tagasi hoida. Kui soovid püsivat tulemuslikkust saavutada, vajad mõlemat 20- miilise marsi poolt: alapiiri ja ülempiiri, tõket, millest üle hüppad, ja lage, millest kõrgemale ei tõuse, auahnust, et midagi saavutada, ja enesekontrolli, et end tagasi hoida.

Lk. 57- Hea 20- miilise marsi elemendid

Lk. 75- 20 miilise marsi võtmepunktid

Lk. 84- Loovus ja distsipliin

Lk. 105- Kõigepealt tulistage püssist, siis kahurist

Lk. 113- Produktiivne paranoia

Lk. 121- Kui palju on aega riskiprofiili muutumiseni

Lk. 121- Suumige välja

Lk. 130- Mitte kõik hetked elus pole võrdsed

Lk. 132- Juhtimine pealpool surmajoont- kokkuvõte

Lk. 137- SmaCi retsept

Lk. 164- Mis roll on juhusel

Lk. 176- Ära aja õnne seni õnne tasuvusega

Lk. 185- Õnne juhtimine

Elu ei garanteeri midagi. Samas pakub ta strateegiad ka õnne juhtimisega toime tulemiseks. Õnne juhtimine seisneb peamiselt järgnevas:

  1. Arendada oskust näha tervikpilti ja õnn ära tunda
  2. Omandada tarkus, mis aitab otsutada, millal lasta õnnel oma varasematele plaanidele vahele segada
  3. Olla piisavalt ette valmistatud halva õnne puhuks
  4. Õnn või ebaõnn enda kasuks tööle panna ja sellelt teenida

NB! Vedamine ei ole  strateegia, kuid õnne ärakasutamine on.

Õnne on kahte liiki- nii hea kui ka halb

Elu on ebakindel, siin mõjuvad jõud, mille tagajärgi ei suuda me ei ette näha ega ohjeldada. Õnn on ebakindel ja kontrollimatu ning sellel võivad olla mitmesugused tagajärjed.

Kuidas siis saada õnnelt võimalikult suurt kasu?

„Parem olla õnnelik kui hea“ vanasõna

Parem olla silmapaistev kui õnnelik!

Parimad liidrid säilitavad õnnega paradoksaalse suhte. Ühest küljest tunnistavad nad tagantjärele, et õnnel oli nende elus teatud roll, hoolimata asjaolust, et ka teistel võis olla sama palju õnne. Teisest küljest ei süüdista nad oma läbikukkumistes halba õnne, vaid peavad vastutavaks iseennast.

Lk. 187- Õnne tulusus

Kelle ja milles peitub Sinu suurim õnn?

Lk. 191- Korduma kippuvad küsimused